Dita Kundër Korrupsionit, Pompeo: 40 ZYRTARËVE dhe familjeve të tyre iu është ndaluar hyrja në SHBA

Publikuar tek: bota, më 17:07 09-12-2019 Dita Kundër Korrupsionit, Pompeo: 40 ZYRTARËVE dhe familjeve të tyre iu është ndaluar hyrja në SHBA Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo

Sot, në Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo theksoi se Shtetet e Bashkuara do t’i shtojnë përpjekjet për të luftuar korrupsionin në mbarë botën.

Korrupsioni, thotë kryediplomati amerikan, fuqizon dhe mbështet udhëheqësit autokratë, dobëson besimin tek sistemet demokratike dhe krijon mundësi për aktorë të tretë që të shfrytëzojnë vendet partnere të Shteteve të Bashkuara.

Sekretari Pompeo njoftoi se gjatë vitit 2019, për shkak të përfshirjes në korrupsion madhor, rreth 40 zyrtarë të huaj dhe anëtarët e familjeve të tyre janë përfshirë nga Departamenti i Shtetit në listën e atyre që u ndalohet hyrja së bashku me familjet në ShBA. Uashingtoni, tha ai, do ta vazhdojë më tej këtë praktikë.

Nga Shqipëria në këtë listë, janë 3 ish zyrtarë dhe familjet e tyre, që e çojnë në 14 numrin e përgjithshëm të individëve që u ndalohet hyrja në Amerikë.Zyrtari i fundit nga Shqipëria i përfshirë në këtë listë ishteish kryetari i Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako. E njëjta masë është marrë më parë për ish-Prokurorin e Përgjithshëm Adriatik Llalla dhe ish-deputetin socialist Tom Doshi, raporton Zëri i Amerikës.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shpërthen papritur VULLKANI në Zelandëne  Re, kamera filmon turistët e pafat që ndodheshin pranë (FOTO)
Pompeo: Do të vazhdojmë t’u ndalojmë hyrjen në SHBA zyrtarëve të korruptuar »
Article Logic
Execution time: 0.010907888412476
array(1) { ["section"]=> string(104) "dita-kunder-korrupsionit-pompeo-40-zyrtareve-dhe-familjeve-te-tyre-iu-eshte-ndaluar-hyrja-ne-shba-188887" }