Ditë e rëndësishme sot për të papërsëritshmin Mehdi Malka

Publikuar tek: kulture-art, më 12:34 20-03-2017 Ditë e rëndësishme sot për të papërsëritshmin Mehdi Malka

Aktori i njohur dhe aq i për publikun, Mehdi Malka feston sot 65- vjetorin e lindjes. I pari që e uron është aktori i humorit Ermal Mamaqi.

Malka, i spikatur dhe në ekran me rolet e tij komike, siç  i “Xha Brahos”,  ka lindur në 20 mars të vitit 1952 në qytetin e Memaliajt. Në vitin 1983 Malkaj diplomohet në Universitetin e Arteve dhe më pas filloi punë në “Estradën e Ushtarit” dhe në Teatrin e Varietesë së Tiranës.Në kinematografi ai do të spikaste në rolin e tij i parë, atë të “Milo budallait” në filmin “Përrallë nga e kaluara”, një prdhim i vitin 1987, shkruan ATSH.

Pak më shumë Mehdi Malkan:

Ndërsa do të duhej roli i “xha Brahos” në komedinë televizive “Gjuetia e fundit” (një prodhim i vitit 1992) rol ky i cili do ta bënte më të njohur dhe më të dasur për mbarë publikun shqiptar.

Në jetën e tij artistike, Malkaj numëron mjaft role në teatër,  rreth 18 të në  filma, dhe plot të tjerë edhe në seriale me metrazh të shkurtër e telenovela, ku personazhi i tij ka spikatur në titujt  si “Tingulli i heshtjes”(telenovelë), “Ne dhe Lenini(film), “Njerëz dhe fate”(telenovelë), “Dashuri në krisma”(komedi), “Gjithë fajin e ka paraja”(komedi), “Përrallë nga e kaluara”(film) dhe “Gjuetia e fundit” (komedi).

mal.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026592016220093
array(1) { ["section"]=> string(63) "dite-e-rendesishme-sot-per-te-paperseritshmin-mehdi-malka-72513" }