Ditët e menstruacioneve, në Nepal vajzat ngujohen. Ja çfarë tjetër nuk u lejohet të bëjnë

Publikuar tek: bota, më 08:30 03-11-2015 Ditët e menstruacioneve, në Nepal vajzat ngujohen. Ja çfarë tjetër nuk u lejohet të bëjnë

Vajzat të cilat janë në ditët e tyre të ciklit menstrual, në disa fshatra të Nepalit rrinë ngujuar në objekte e shpella të braktisura.

Atyre nuk u lejohet të konsumojnë ujë, të hanë mish apo të pinë qumësht ndërsa jetojnë në kushte të rënda higjienike. Kontakti me partnerin është rreptësisht i ndaluar. Kjo është tradita e vjetër përhapur te familjet hindu. Kjo traditë njihet si “Chaupadi” dhe ndonëse Gjykata Supreme në Nepal e ka ndaluar me ligj zbatimin e kësaj tradite, ajo ende ndiqet me fanatizëm duke sjellë edhe vdekjen e shumë vajzave si pasojë e mungesës së ushqimit, sëmundjeve apo sulmet e kafshëve.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.13258504867554
array(1) { ["section"]=> string(93) "ditet-e-menstruacioneve-ne-nepal-vajzat-ngujohen-ja-cfare-tjeter-nuk-u-lejohet-te-bejne-24542" }