Djegia e Bibliotekës, Paskal Milo ngre alarmin: Në rrezik thesaret e Kulturës Kombëtare

Publikuar tek: aktualitet, më 17:32 15-03-2017 Djegia e Bibliotekës, Paskal Milo ngre alarmin: Në rrezik thesaret e Kulturës Kombëtare

Ditën e sotme Biblioteka Kombëtare u përfshi nga flakët në katet e nëndheshme ndërsa sipas drejtoreshës Persida Asllani librat e djegur dhe të dëmtuar janë të pas viteve 90-të.

Sakaq, kjo ngjarje ka ngjallur pafund reagime jo vetëm për faktin se si  ra zjarr në bibliotekë por edhe për pasurinë e humbur nga ky zjarr.

Për historianin dhe politikanin Paskal Milo, kjo që ndodhi sot është një sinjal alarmi për të kthyer vëmendjen në fushën e kulturës dhe artit.

“Keqardhje për zjarrin që ra në fondet e Bibliotekës Kombëtare. Në rrezik thesaret e kulturës kombëtare. Sinjal alarmi për të kthyer vëmendje prioritare në fushat e kulturës, artit dhe shkencës. Ne që kemi kaluar një pjesë të madhe të jetës aty ndjejmë keqardhje që për mbi 26 vite nuk është bërë asnjë investim serioz me gjithë premtimet e shumta që janë bërë nga të gjitha qeveritë”, shkruan Paskal Milo.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gjobë 2 milion euro biznesmenit shqiptar, historia e 36-vjeçarit të suksesshëm që s'paguante taksat
"Leri gazetarët të filmojnë o shpirti”, VIDEO e RRALLË e arrestimit të Zani Çaushit: Si tallet me policin »
Article Logic
Execution time: 0.011696100234985
array(1) { ["section"]=> string(91) "djegia-e-bibliotekes-paskal-milo-ngre-alarmin-ne-rrezik-thesaret-e-kultures-kombetare-72017" }