Djemtë e kullës shekullore kthehen nga emigracioni për ta restauruar

Publikuar tek: kulture-art, më 12:21 04-05-2019 Djemtë e kullës shekullore kthehen nga emigracioni për ta restauruar

Kulla e Zef Ndoc Ndrecës në Spaç, një nga monumentet e kulturës më me vlerë në Mirditë, qofte nga ana arkitekturore, linja e trashëgimisë dhe ajo historike por dhe si atraksion i vizitueshëm, këto ditë po i nënshtrohet rikonstruksionit të plotë.

Lajmin e bën me dije gazetari Gjergj Marku duku shtuar se janë djemtë e kullës të cilët kanë ardhur nga emigracioni, posaçërisht për të bërë investimin e duhur përmes restauratorëve profesioniste.

Kjo është një foto nga punimet!

59569073_10216759255365783_7544588214133063680_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0068900585174561
array(1) { ["section"]=> string(75) "djemte-e-kulles-shekullore-kthehen-nga-emigracioni-per-ta-restauruar-162921" }