Djukanovic: Duhet të nxisim dialogun, jemi kundër për të ndryshuar rregullat e lojës

Publikuar tek: aktualitet, më 14:14 21-12-2019 Djukanovic: Duhet të nxisim dialogun, jemi kundër për të ndryshuar rregullat e lojës

Presidenti i Malit të Zi, Milo Djukanovic ka deklaruar se pjesëmarrja në këtë dialog e vendeve nuk përbën zëvendësimin e Bashkimit Europian.

Sipas Djukanovic, vendet kanë shtatë vite që BE dhe rregullat nuk mund të zevendësohen.

‘Unë mendoj që është shumë e qartë. Nuk mendoj që pjesëmarrja e të gjithë në këtë dialog në vetëve përmban iden për të zëvendësuar bashkimin Europian. Ne kemi negociuar për 7 vjet me BEdhe nuk do të kthejmë tani. Jemi kundër çdo ideje për të ndryshuar rregullat e lojës dhe janë vendosur në 2003 në Selanik’, tha ai.

Më tej, Djukanovic ka theksuar se duhet nxitur dialogu dhe çdo iniciativ është një mundësi për të bërë progres.

‘Duhet të nxisim dialogun e çdo teme. Përfshijmë të gjithë që e gjejnë me interes këtë dialog. Është shumë e rëndësishme që aktivitetet të jenë në harmoni me të tjerat. Do të sjellë përmirësim.  Kemi folur për lirit e ndryshme të kësaj iniciative tani është koha ta zbatojmë. Ne besojmë se kjo do të sjellë zhvillim për ne. Cdo iniciativ duhet të shohim një mundësi për të bërë progres’, deklaroi Djunkanovic.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ‘Do jemi ndër donatorët më të mëdhenj’, Vuçiç: Të hënën qeveria e Serbisë do vendos një vlerë domethënëse për të prekurit nga tërmeti
Sulmi ndaj prokurorit në Vlorë, reagon Meta: Askush të mos guxojë të verë dorë tek njerëzit e ligjit »
Article Logic
Execution time: 0.013193130493164
array(1) { ["section"]=> string(89) "djukanovic-duhet-te-nxisim-dialogun-jemi-kunder-per-te-ndryshuar-rregullat-e-lojes-190020" }