Do të HABITENI, ja sa ditë iu deshën kompanisë Moderna për të prodhuar vaksinën anti-Covid

Publikuar tek: bota, më 19:35 01-12-2020 Do të HABITENI, ja sa ditë iu deshën kompanisë Moderna për të prodhuar vaksinën anti-Covid

Mediat ndërkombëtare kanë publikuar një fakt interesant lidhur me krijimin e vaksinës anti-Covid Moderna.

Në fillimet e pandemisë së koronavirusit, kompania farmaceutike Moderna pati nevojë vetëm për dy ditë që të prodhonte vaksinën. Më pas autoritetet kineze publikuan sekuencën gjenetike të koronavirusit të ri.

Kujtojmë se Moderna është e para kompani që ka aplikuar për miratimin e vaksinës anti-Covid për ta përdorur në SHBA dhe në BE. Mendohet se vaksinimi mund të nisë në fund të dhjetorit, por akoma nuk ka një deklaratë zyrtare.

Vaksina Modern mund të ruhet në temperatura normale dhe ka efekte anësore si lodhje, skuqje dhe dhimbje në vendin e injeksionit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rritet numri i viktimave nga Covid-19 në Itali, në 24 orë raportohen 19,350 të infektuar
Arrestohet ‘Maniaku i Vollgës’, akuzohet për vrasjen e 26 grave të moshuara »
Article Logic
Execution time: 0.0097939968109131
array(1) { ["section"]=> string(96) "do-te-habiteni-ja-sa-dite-iu-deshen-kompanise-moderna-per-te-prodhuar-vaksinen-anti-covid-229813" }