Do të kallëzohet penalisht për 'akt mafioz', DVORANI nuk i shmanget përballjes me METËN (DEKLARATA)

Publikuar tek: aktualitet, më 17:16 15-11-2019 Do të kallëzohet penalisht për 'akt mafioz', DVORANI nuk i shmanget përballjes me METËN (DEKLARATA) Ilir Meta (m) dhe Ardian Dvorani (d)

Kreu i Këshillit të Emërimeve në Dretjësi Ardian Dvorani u përgjigj pas deklaratës së presidentit Ilir Meta se do ta padisë për shpërdorim detyre ditën e hënë.

Nëpërmjet një deklarate për mediat, Dvorani pranon të përballet ligjërisht me kreun e shtetit.

Dvorani u akuzua nga Meta se ka deformuar proçesin e përzgjedhjes së kandidatëve të Gjykatës Kushtetuese duke i dërguar me vonë listën me 4 kandidatë për vakancën e dytë në Gjykatën Kushtetuese.


Deklarata e Dvoranit pasi presidenti pranoi se do ta kallëzonte penalisht:

Në media po mësoj se zoti President, ka vendosur apo po mendohet në fundjavë e deri të hënën, që të bëjë kallzim penal ndaj meje.

 Së paku, vërej se, si çdo shtetas a funksionar tjetër, më në fund e në këtë rast, Presidenti po e ushtron një të drejtë që, gjithsesi, Kushtetuta dhe ligji ia njeh kujtdo.

Ndërsa unë, si çdo shtetas dhe funksionar tjetër, i nënshtrohem Kushtetutës dhe ligjeve penale të vendit tim.

Edhe këtë detyrim duhet ta pranoj si kushdo tjetër, pa u justifikuar dhe pa u shmangur me lojra mediatike dhe procedurale përballjes me ligjin, një fenomen ky që jo pak herë ka ndodhur me njerëz të pushtetshëm në çdo kuptim të fjalës.

Respektimi i barazisë para ligjit dhe zbatimi i tij i barabartë për të gjithë ishte nevoja dhe një nga sfidat më të mëdha për të cilën u miratua dhe po fillon të zbatohet hap pas hapi Reforma në Drejtësi.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Akuzohet për shkelje rënda, META kujton kontributin e tij, hidhet ndaj RAMËS: Kam bërë Kushtetutën me SHBA-në dhe BE-në, ai s'donte Reformën në Drejtësi
META dhe Gjykata Kushtetuese nuk i hapin rrugë, RAMA merret me stadiumin e ri: U kry! Ta gëzojnë brezat! (FOTO) »
Article Logic
Execution time: 0.013116836547852
array(1) { ["section"]=> string(101) "do-te-kallezohet-penalisht-per-akt-mafioz-dvorani-nuk-i-shmanget-perballjes-me-meten-deklarata-186012" }