Dogjën për së gjalli studenten 19-vjeçare, dënohen me vdekje 16 persona në Bangladesh

Publikuar tek: bota, më 10:55 24-10-2019 Dogjën për së gjalli studenten 19-vjeçare, dënohen me vdekje 16 persona në Bangladesh Studentja që u dogj

Një gjykatë në Bangladesh ka dënuar me vdekje 16 persona për vrasjen e një studenteje.  Nusrat Jahan Rafi, 19 vjeç, vdiq në prill në Feni, një qytet i vogël.

Vdekja e saj ishte makabre pasi u zhyt në vajguri dhe u dogj për së gjalli. Ngjarja e rëndë ndodhi pasi 19-vjeçarja nuk pranoi të tërhiqte denoncimin që kishte bërë për ngacmin seksual ndaj një mësuesi.

Vrasja e saj tronditi vendin dhe çoi në një seri protestash që kërkojnë drejtësi për Nusrat.

Hetimi për vdekjen e Nusrat zbuloi një komplot për të heshtur atë që përfshinte vetë shokët e saj të klasës dhe një numër burrash të fuqishëm nga brenda komunitetit.

Tre mësues, duke përfshirë drejtorin, Siraj Ud Doula, të cilët policia thonë se urdhëruan vrasjen nga burgu pasi ai u arrestua nën dyshimin e ngacmimit, u gjetën fajtorë nga gjykata të enjten. Dy të pandehurit e tjerë të dënuar, Ruhul Amin dhe Maksud Alam, janë drejtuesit lokalë të partisë në pushtet Aëami League.

Gjatë seancës disa nga të pandehurit që u dënuan me vdekje shpërthyen në të qara, duke bërë thirrje se ishin të pafajshëm. Mirëpo, gjykata mori vendimin ndaj tyre, duke i dënuar me vdekje.

Ngacmimet seksuale në institucionet arsimore të Bangladeshit, përfshirë medrese si ajo që Nusrat ndoqi, është e përhapur, ndërsa kostoja e të folurit është e lartë.

_109351144_1218d668-8224-41a9-b8c5-70d01f81a844.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013374805450439
array(1) { ["section"]=> string(91) "dogjen-per-se-gjalli-studenten-19-vjecare-denohen-me-vdekje-16-persona-ne-bangladesh-183282" }