Doli që krijon çrregullime të rrahjeve të zemrës, Spanja nuk e ndalon përdorimin e këtij ilaçi kundër Covid

Publikuar tek: bota, më 14:00 28-05-2020 Doli që krijon çrregullime të rrahjeve të zemrës, Spanja nuk e ndalon përdorimin e këtij ilaçi kundër Covid

Përdorimi i hidroksiklorokinës kundër Covid-19 ka krijuar një debat në shumë shtete.

Ditën e djeshme Franca bëri me dije se hidroksiklorokina është shumë i dëmshëm pasi krijon çrregullimeve të rrahjeve të zemrës dhe rrit numrin e vdekshmërisë tek personat e prekur me Covid-19.

Spanja ka vendosur mos të heqë nga përdorimi hidroksiklorokinën për pacentët e prekur me Covid-19,  edhe pse disa studime e paraqesin si të dëmshme.

Shtetet si Franca, Italia dhe Belgjika kanë ndaluar përdorimin e hidroksiklorokinës.

Kujtojmë që Presidenti i SHBA-së, Donald Trump një javë më parë tha se ky ilaç është efektiv ndaj koronavirusit, madje ka këshilluar përdorimin e gjerë.

Hidroksilkorin përdoret për të trajtuar malarien dhe lupusin, por në disa raste ka dhënë efekt edhe te pacientët me koronavirus.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0094091892242432
array(1) { ["section"]=> string(113) "doli-qe-krijon-crregullime-te-rrahjeve-te-zemres-spanja-nuk-e-ndalon-perdorimin-e-ketij-ilaci-kunder-covid-208135" }