Donald Lu i përgjigjet kritikave: Mos fajësoni SHBA e BE, por futjuni punës

Publikuar tek: politike, më 19:33 23-01-2018 Donald Lu i përgjigjet kritikave: Mos fajësoni SHBA e BE, por futjuni punës

Pas kritikave kohët e fundit ndaj ambasadës amerikane për mbajtjen e qëndrimeve të dyfishta lidhur me reformën e drejtësisë, ka reaguar ambasadori amerikan Donald Lu.

Ambasadori Lu përmes një deklarate për Zërin e Amerikës thekson se politikanët shqiptarë duhet t’i japin fund ankesave dhe t’i futen punës. Sipas ambasadorit, në vend që politikanët të fajësojnë të huajt.

Shtetet e Bashkuara ose Bashkimin Evropian, për problemet që kanë krijuar vetë, do të ishte mirë të kishin dialog politik me njeri tjetrin dhe te punonin bashkë për të zbatuar reformën në drejtësi, përfshi plotësimin me anëtarë të Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Këshillit të Lartë të Gjyqësorit.

Ambasadori Lu u bën thirrje politikanëve që të bashkëpunojnë për të zgjidhur mosmarrëveshjet lidhur me Prokurorin e Përgjithshëm, për mbështetjen e ligjeve të mira dhe për të ofruar burimet që policia dhe prokuroria të kapë kokat e krimit të organizuar”, siç shprehet ambasadori Lu.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011916875839233
array(1) { ["section"]=> string(80) "donald-lu-i-pergjigjet-kritikave-mos-fajesoni-shba-e-be-por-futjuni-punes-107664" }