Donald Trump 'i shpëton' prangave, Gjykata e Lartë pushon çështjen ndaj tij

Publikuar tek: bota, më 19:54 25-01-2021 Donald Trump 'i shpëton' prangave, Gjykata e Lartë pushon çështjen ndaj tij Donald Trump

Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka hedhur poshtë paditë kundër ish-presidentit, Donald Trump.  

Paditë e ngritura ndaj tij, ku e akuzojnë për shkeljen e dispozitave të Kushtetutës për parandalimin e korrupsionit duke mbajtur në pronësi biznesit e tij, duke përfshirë një hotel pranë Shtëpisë së Bardhë, gjatë mandatit të tij.

Gjyqtarët refuzuan urdhrat e gjykatave më të ulëta që lejonin procese gjyqësore, një e ngritur nga Uashingtoni dhe shteti i Marylandit dhe një e ngritur nga prokurorët.

Gjithashtu Gjykata refuzoi të dëgjojë ankesat e Trump kundër atyre vendimeve.

Ata urdhëruan gjykatat më të ulëta të pushojnë çështjet e diskutueshme.

Paditë pretendojnë se Trump shkeli dispozitat e Kushtetutës për parandalimin e korrupsionit, i cili ndalon pranimin e dhuratave dhe parave nga qeveritë e huaja, por edhe ato të qeverive federale pa miratimin e Kongresit

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « BE bën autokritikë: Vendet anëtare do të japin një pjesë të vaksinave anti-Covid për shtetet ballkanike
Bie qeveria e Giuseppe Conte, kryeministri italian paraqet nesër dorëheqjen tek presidenti i vendit »
Article Logic
Execution time: 0.013701915740967
array(1) { ["section"]=> string(79) "donald-trump-i-shpeton-prangave-gjykata-e-larte-pushon-ceshtjen-ndaj-tij-236369" }