Donald Trump jep urdhër: Ja lista e shteteve që iu ndalohet hyrja në SHBA

Publikuar tek: bota, më 07:27 25-09-2017 Donald Trump jep urdhër: Ja lista e shteteve që iu ndalohet hyrja në SHBA

Presidenti Amerikan Donald Trump urdhëroi që t’iu ndalohej hyrja në SHBA personave që vinë nga 8 shtete, duke zgjeruar kështu listën nga 6 shtete që ishin më parë.

 

“Duhet të mbroj sigurinë dhe interesin e Shteteve të Bashkuara dhe njerëzve të saj”, shkruan Trump të dielën, që kishte afati i skadimit të urdhrit të parë.

“Prioriteti im është ta bëj Amerikën të sigurt. Nuk mund ti pranojmë ata që nuk përbëjnë siguri për vendin tonë.”, shton Trump në Tëitter.

Urdhri i ri nuk lejon hyrjen e shtetasve nga Irani, Libia, Siria, Yemeni dhe Somalia që ishin në listën e parë. Tani SHBA do të ndalojë hyrjen e personave nga Venezuela, Korea e Veriut dhe Chad. Sudani nuk është më në listë.

Ky urdhër do të hyjë në fuqi me 18 tetor, që t ë shmanget konfuzioni nëpër aeroportet Amerikanë siç ndodhi me urdhrin e parë, shkruan business insider, raporton newsbomb.al.

Urdhri ndalues i mëparshëm skadoi  të dielën pas rregullit që vendosi Gjykata Supreme në qershor, e cila i ndalonte hyrjen shtetasve që nuk quheshin të besueshëm në SHBA.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “Ethe” lufte, paralajmëron ministri i Jashtëm: SHBA do të sulmojë Korenë e Veriut
Çfarë do të thoshte me të? Merkel me një karotë në dorë gjatë fushatës »
Article Logic
Execution time: 0.0094730854034424
array(1) { ["section"]=> string(78) "donald-trump-jep-urdher-ja-lista-e-shteteve-qe-iu-ndalohet-hyrja-ne-shba-93541" }