Donald Trump kërcënon Korenë e Veriut pas vdekjes së studentit që u dënua me 15 vite punë të rëndë për arsye qesharake

Publikuar tek: bota, më 15:25 20-06-2017 Donald Trump kërcënon Korenë e Veriut pas vdekjes së studentit që u dënua me 15 vite punë të rëndë për arsye qesharake

Donald Trump ka sulmuar regjimin brutal të Kim Jong-un pas vdekjes së studentit amerikan Otto Ëarmbier pak pasi u lirua nga një burg i Koresë së Veriut.

22-vjeçari Warmbier kaloi 15 muaj në një burg të Koresë së Veriut pasi u dënua me 15 vjet punë të rëndë pasi u përpoq të vjedhë një poster propagandues nga një hotel në janar 2016.

Ai u kthye në familjen e tij në Cincinnati të Ohajos, më 13 qershor, i paaftë për të komunikuar pasi doli se kishte qenë në koma për më shumë se një vit.

Shtëpia e Bardhë lëshoi një deklaratë pak kohë pas së cilës synonte regjimin e Kim Jong-un me Trump duke thënë se ai dëshiron të ndalë tragjeditë.

Deklarata e Trump:

Melania dhe unë u ofrojmë ngushëllimet tona më të thella familjes së Otto Ëarmbier në kohën e tij të parakohshme.

Nuk ka asgjë më tragjike për një prind se të humbasë një fëmijë në krye të jetës. Mendimet dhe lutjet tona janë me familjen dhe miqtë e Otto, dhe të gjithë ata që e donin atë.

Fati i Oto-s thellon vendosmërinë e Administratës sime për të parandaluar që tragjeditë e tilla t'u vijnë njerëzve të pafajshëm në duart e regjimeve që nuk respektojnë sundimin e ligjit ose drejtësinë themelore të njeriut.

Shtetet e Bashkuara edhe njëherë dënojnë brutalitetin e regjimit të Koresë së Veriut teksa mbajmë zi për viktimat e fundit.

bcvbcvbcvbcv.jpg

ccbcvbcvbcvbcvbcvb.jpg

cvbcvbcvbcvbcv_copy.jpg

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E dhimbshme, boksieri vdes në ring pas goditjes në “knockout”
SHBA rrëzon një tjetër dron në Siri »
Article Logic
Execution time: 0.013015985488892
array(1) { ["section"]=> string(124) "donald-trump-kercenon-korene-e-veriut-pas-vdekjes-se-studentit-qe-u-denua-me-15-vite-pune-te-rende-per-arsye-qesharake-83186" }