Donald Trump nominohet për çmimin Nobel për Paqe

Publikuar tek: bota, më 15:32 13-06-2018 Donald Trump nominohet për çmimin Nobel për Paqe

Presidenti amerikan Donald Trump është nominuar për çmimin Nobel për Paqe, për punën e tij në arritjen e marrëveshjes drejt de-nuklearizimit të gadishullit Korean.

Presidenti i SHBA u propozua për çmimin prestigjoz nga dy anëtarë të Partisë Progresiste qeverisëse të Norvegjisë, sipas transmetuesit shtetëror NRK. Afati për çmimin e këtij viti u mbyll në janar, prandaj ky emërim vlen për vitin e ardhshëm, raporton Neësbomb.al.

Nominimet për çmimin më të lakmuar në botë janë të hapura për ligjvënësit, akademikët dhe studiuesit nga e gjithë bota. Komiteti Nobel në Oslo zakonisht merr qindra nominime çdo vit, e në të kaluarën kandidatët kanë përfshirë edhe Presidentin rus Vladimir Putin dhe ish-udhëheqësin kuban Fidel Castro. Plot 330 persona u nominua këtë vit për çmimet Nobel.

Ndërsa komiteti norvegjez i Nobelit emërohet nga parlamenti, vendimet e tij janë të pavarura. Trump u propozua nga dy anëtarë të krahut të djathtë të Partisë Progresiste të Norvegjisë, e cila avokon për imigrim të kufizuar dhe taksa më të ulëta. /Newsbomb.al

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Politika kundër kartelit të rëndësishëm të drogës, plumb në kokë kandidatit
Protesta masive, jep dorëheqjen kryeministri i Gjeorgjisë »
Article Logic
Execution time: 0.011764049530029
array(1) { ["section"]=> string(55) "donald-trump-nominohet-per-cmimin-nobel-per-paqe-124252" }