Doping në Botërorin e Rusisë, FIFA bën publike rastet e testuara

Publikuar tek: sport, më 16:25 14-07-2018 Doping në Botërorin e Rusisë, FIFA bën publike rastet e testuara Foto ilustruese

Me mbylljen e turneut të Kupës së Botës Rusi 2018, FIFA ka bërë publike një pjesë të rezultateve të analizave antidoping.

Pas pothuajse 4 mijë mostrash të marra që nga janari i 2018, të gjitha testet e kryera para dhe gjatë konkursit rezultuan negative.

Programi i testimit i këtij viti është më i madhi i kryer ndonjëherë nga FIFA për një Kupë Bote dhe konsiston në kontrollin e mostrave të urinës dhe të gjakut.

Sipas FIFA-s, çdo lojtar pjesëmarrës u testua në kontrolle të paparalajmëruara përpara garës, ndërsa të gjitha mostrat e grumbulluara do të ruhen për 10 vjet dhe do të jenë të disponueshme për rishqyrtim potencial të ardhshëm.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.14707398414612
array(1) { ["section"]=> string(70) "doping-ne-boterorin-e-rusise-fifa-ben-publike-rastet-e-testuara-127885" }