DORËSHKRIMI I RRALLË I FAIK KONICËS: E vërteta është që shqiptarët janë fshatarakë, primitivë dhe të korruptuar (E PLOTË)

Publikuar tek: kulture-art, më 11:09 10-03-2017 DORËSHKRIMI I RRALLË I FAIK KONICËS: E vërteta është që shqiptarët janë fshatarakë, primitivë dhe të korruptuar (E PLOTË)

Ky është një dorëshkrim i rrallë i të madhit Faik Konica që përshkruan një realitet të asokohe që ironikisht vlen edhe sot e kësaj dite.

Nuk dihet me saktësi se në cilin vit e ka shkruar Konica këtë dorëshkrim që publikohet sot nga Sokol Çunga por çdo fjalë e tij vjen kaq aktuale.

"E vërteta është që shqiptarët janë fshatarakë, primitivë dhe të korruptuar, dhe çfarëdo që të bëjë njeriu, ky popull për vetëqeverim nuk ësht' i zoti. Me gjith' këtë, le të punojmë, pa illuzje edhe pa shpresë, për të shkuar kohën edhe për diletantizmë. Unë, të paktën, me këtë shpirt punoj, kur më teket. Ju përshëndosh me zemër, Faik Konitza."

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0991530418396
array(1) { ["section"]=> string(123) "doreshkrimi-i-rralle-i-faik-konices-e-verteta-eshte-qe-shqiptaret-jane-fshatarake-primitive-dhe-te-korruptuar-e-plote-71424" }