Dorëzohet presidenti i Brazilit, ndërhyn ushtria në Pyllin e Amazonës

Publikuar tek: bota, më 06:21 24-08-2019 Dorëzohet presidenti i Brazilit, ndërhyn ushtria në Pyllin e Amazonës Zjarret shkatërrimtare në Pyllin e Amazonës

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro vendosi nëpërmjet një dekreti presidencial dërgimin e trupave ushtarake në Pyllin e Amazonës.

Flakët e shumta po shkatërrojnë njërin prej ekosistemeve më të pasura natyrore të botës dhe duke parë se situata po rëndohet nga dita në ditë, Bolsonaro udhëroi ndërhyrjen e njësive ushtarake braziliane.

Pavarësisht apelit të shteteve të ndryshme të botës për të asistuar qeverinë për të ndihmuar në luftën për shuarjen e zjarreve, Bolsonaro ka kundërshtuar kategorikisht ndihmat e jashtme.

Miliarda njerëz po ndjekin me shqetësim situatën në vend.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Djegia e Amazonës, OKB ngre alarmin: Situata është shqetësuese (VIDEO)
Vuante nga sëmundje e rëndë, vdes njëri prej më të pasurve të GLOBIT »
Article Logic
Execution time: 0.010276079177856
array(1) { ["section"]=> string(75) "dorezohet-presidenti-i-brazilit-nderhyn-ushtria-ne-pyllin-e-amazones-176159" }