Dosja e skandalit të vjedhjes në BSH, 4 procese gjyqësore të ndara

Publikuar tek: aktualitet, më 09:57 29-01-2015 Dosja e skandalit të vjedhjes në BSH, 4 procese gjyqësore të ndara

Ka kaluar shpejt jashtë vëmendjes së opinionit publik, një çështje shumë e rëndësishme si vjedhja e mbi 7 milionë USD nga Banka e Shqipërisë, por të reja vijnë nga ndarja e procesit gjyqësor në 4 pjesë.

Të pandehurit kanë nisur tashmë të përfitojnë nga hapësirat ligjore dhe pasi kanë bërë kërkesë për gjykim të shkurtuar apo të ndarë nga njëri tjetri, tani e mshohin veten në 4 procese të ndryshme për 18 persona. Deri më tani sipas prokurorisë, është provuar se përfituesi më i madh i grabitjes është Ardian Bitraj.

Ky e ka pranuar që në fillim grabitjen dhe insiston se ka vepruar i vetëm, por “llogaritë” dhe alibia e tij nuk bind askënd. Në gjykatë kanë shkuar 18 persona që nga ish kryeinspektorja Elivar Golemi, e deri te Drejtori i Thesarit Dorian Çollaku. Gjyq normal kanë zgjedhur vetëm 3 të pandehur në çështjen e vjedhjes së 713 milionë Lekëve në Bankën e Shqipërisë. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kumbaro përsërit veten për Komanin
INUK denoncon kryekomunarin e Petrelës: Shpërdorim flagrant i detyrës »
Article Logic
Execution time: 0.012272119522095
array(1) { ["section"]=> string(70) "dosja-e-skandalit-te-vjedhjes-ne-bsh-4-procese-gjyqesore-te-ndara-1793" }