Drafti i PS për listat e hapura, Valteri: Opozita parlamentare është kundër! S’ka shanse të kalojë në Kuvend

Publikuar tek: politike, më 21:28 23-09-2020 Drafti i PS për listat e hapura, Valteri: Opozita parlamentare është kundër! S’ka shanse të kalojë në Kuvend Deputeti Rudina Hajdari

Deputeti opozitar Halit Valteri shprehet kundër draftit të Partisë Socialiste për listat e hapura, dhe thotë se të njëjtin qëndrim do të mbajnë të gjithë deputetët e opozitës parlamentare.

Valteri, në emisionin “Repolitix” e cilësoi draftin e PS-së si tallje me sistemin, dhe u shpreh i bindur se drafti nuk do të marrë votat e mjaftueshme për të kaluar në Kuvend.

Lidhur me mosreagimin e Bashës kundër këtij drafti, Valteri tha se ka një dakortësi mes kryeministrit dhe kreut të PD-së.

“Ju siguroj që për grupin demokrat, kjo paçavure nuk kalon nga votat tona. Unë nuk e quaj as draft. Nuk ka as logjikën për tu quajtur draft. Basha u kthye në dhënien e recetave të covidit. Është një pranim për të moslejuar koalicionet dhe për të djegur partitë e vogla.

Ne kemi votuar ndryshimet kushtetuese që thonë se listat të hapen të paktën 2/3. Kjo që kanë nxjerrë sot nuk janë të hapura. Nuk ka shans që një kandidatë të marrë më shumë se mesatarja e partisë. Kjo është tallje me sistemin. Nuk do të kalojë. Ai mund të gjejë 20 vota. Unë një kam. Nuk do të ndodhë,” tha Valteri.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013386964797974
array(1) { ["section"]=> string(112) "drafti-i-ps-per-listat-e-hapura-valteri-opozita-parlamentare-eshte-kunder-s-ka-shanse-te-kaloje-ne-kuvend-221421" }