Dragoi blu, krijesa e bukur por e rrezikshme (Foto)

Publikuar tek: bota, më 10:24 03-08-2015 Dragoi blu, krijesa e bukur por e rrezikshme (Foto)

Dragoi blu apo Engjëlli blu është një mollusk i rallë që jeton kryesisht në brigjet e Australisë, Afrikën e Jugut dhe Mozambik.

Por pavarësisë bukurisë, molusku është një krijesë e rrezikshme. Pickimi nga kjo krijesë nuk është vdekjeprurrës por shkakton dhimbje të forta. Personat që janë pickuar prej saj tregojnë për dhimbje të forta që zgjatin për disa minuta e mund të krahasohen me goditjen nga një automjet. Emri latin është “Glaucus atlanticus” dhe ngjyra e bukur blu , shërben për kamuflazh gjatë notimit në sipërfaqen e ujit.

tumblr_mak1uzv68B1qz4vlao1_1280.jpg

glaucus-atlanticus-1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.016356945037842
array(1) { ["section"]=> string(54) "dragoi-blu-krijesa-e-bukur-por-e-rrezikshme-foto-17591" }