Dreqi e mori! Një ditë e keqe për Evropën…Reagimi i parë i Gjermanëve për Brexit

Publikuar tek: bota, më 08:36 24-06-2016 Dreqi e mori! Një ditë e keqe për Evropën…Reagimi i parë i Gjermanëve për Brexit Ministri i Jashtem Gjerman, Steinmaier

Gjermanët janë mbështetësit më të medhenj të Bashkimit Evropian, që e shohin si një garanci për vendin e tyre dhe për vendet fqinje. 

“Dreqi e mori, një ditë e keqe për Evropën”. Eshtë twitter i Sigmar Gabriel, zv.kancelarit të Gjermanisë, që nga Berlini, dha edhe reagimin e parë për referendumin në Britani, që rezultoi në favor të atyre që mendonin për ta lënë Evropën.

Po edhe ministri i Jashtëm gjerman Frank-Walter Steinmeier shprehu pakëaqësinë për vendimin. “Lajmet e mëngjesit nga Britania e Madhe janë vërtet të kthjellëta” shkroi ai në Twitter. “Duket se do të jetë një ditë e keqe për Evropën dhe Mbretërinë e Bashkuar”.

Eric Schëeitzer, presidenti i Dhomës gjermane të Tregtisë gjithashtu shqetësohet për konseguencat që do të ketë kjo mbi Britaninë. “Për ekonominë gjermane, Brexit është një gjyle e papritur” I tha ai agjencisë së lajmeve D.P.A.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0188889503479
array(1) { ["section"]=> string(85) "dreqi-e-mori-nje-dite-e-keqe-per-evropen-reagimi-i-pare-i-gjermaneve-per-brexit-44438" }