Drita të mistershme në qiellin e Oslos, qytetarët mbeten pa fjalë (Video)

Publikuar tek: bota, më 17:14 08-01-2016 Drita të mistershme në qiellin e Oslos, qytetarët mbeten pa fjalë (Video)

Një fenomen i rrallë ka ndodhur ditën e djeshme në kryeqytetin e Norvegjisë, Oslo, ku disa drita të mistershme kanë ndriçuar nga toka në drejtim të qiellit.

Televizioni “VGTV” ta arritur të kapë pamjet spektakolare të dritave në formë shtylle. Sipas meteorologut Trond Robertsen, “moti i ftohtë krijon kristale në ajër dhe kur drita e qytetit reflekton në këto kristale, krijon kolonat mahnitëse të dritës”.

Sjeldent lysfenomen over Oslo

Dette lysfenomenet er svært sjeldent!Vår fotograf laget denne vakre timelapsen av lysspillet over Oslo onsdag kveld.– Den kalde luften gir iskrystaller i luften, og det er når lysene fra byen blir reflektert i disse at man får de slående lysstrålende, forklarer meteorologikonsulent Trond Robertsen ved Vervarslinga for Nord-Norge.----ENGLISH:This light phenomenon is very rare!Our photographer captured this beautiful timelapse of the light display over Oslo Wednesday evening.Meteorology consultant Trond Robertsen explains:- The cold weather creates ice crystals in the air, and it is when the lights from the city are reflected in these crystals we get the striking light pillars.

Posted by VGTV on Thursday, January 7, 2016

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013277053833008
array(1) { ["section"]=> string(76) "drita-te-mistershme-ne-qiellin-e-oslos-qytetaret-mbeten-pa-fjale-video-29474" }