Duart e arta, një kobure shqiptare transformohet krejtësisht

Publikuar tek: kulture-art, më 07:38 09-07-2016 Duart e arta, një kobure shqiptare transformohet krejtësisht

Duar të arta këto të restauratorëve, të cilët shndërrojnë krejtësisht çdo gjë që prekin, si me buton.

Kjo është një kobure e shekullit të nëntëmbëdhjetë, por transformuar nga restauratori Frederik Stamati.

‘’Një kobure e shek XIX përpara dhe mbas restaurimit. Eshtë ndër koburet e rralla që ruhen në muzeumet e Shqipërisë. Dekoracionet janë prej argjendi, ku ndërthuren edhe aplikime me savat.’’, komenton Stamati.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022433042526245
array(1) { ["section"]=> string(65) "duart-e-arta-nje-kobure-shqiptare-transformohet-krejtesisht-46010" }