Durrsakët në protestë: Po betonizohen rrënjët tona ilire, të ndërpriten punimet për Velierën

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:48 13-02-2017 Durrsakët në protestë: Po betonizohen rrënjët tona ilire, të ndërpriten punimet për Velierën

Qytetarët durrsakë, të mbështetur edhe nga shoqëria civile, kanë protestuar nën moton "Mos ma prek Dyrrahun".

Kjo protestë, e cila kishte për qëllim pezullimin e punimeve për ndërtimin e Velierës, nisi në formë marshimi nga sheshi "Liria" në drejtim të Torrës Veneciane, ku protestuesit kërkuan ndërprerjen e punimeve dhe marrjen e masave për mbrojtjen e vlerave arkeologjike e historike. Sipas tyre, me vendimet e tij, kryebashkiaku Vangjush Dako po shkatërron vlerat arkeologjike e historike të qytetit bregdetar duke ndërtuar mbi këto rrënoja Velierën, projektin 6 milion dollarë.

Protestuesit shpërndan fletëpalosje duke iu kërkuar qytetarëve t’i bashkoheshin protestës dhe të marshonin bashkë me ta për mbrojtjen e arkeologjisë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Banorët e Zharrëzës në protestë, bllokojnë rrugën duke djegur goma
Gjykata e Apelit: Pafajësi për të gjithë anëtarët e bandës "Hakmarrja për Drejtësi” »
Article Logic
Execution time: 0.011040925979614
array(1) { ["section"]=> string(96) "durrsaket-ne-proteste-po-betonizohen-rrenjet-tona-ilire-te-nderpriten-punimet-per-velieren-68542" }