Dy gratë shqiptare thithin vëmendjen e të gjithëve, ç’do ndodhë në Vilën italiane

Publikuar tek: kulture-art, më 21:41 22-11-2017 Dy gratë shqiptare thithin vëmendjen e të gjithëve, ç’do ndodhë në Vilën italiane

Ditën e premte 24 nëntor ora 18.00 me rastin e Ditës Boterore kundër Dhunës mbi Gratë, në Vilën Dho Casa Aperta( Via Caçiatori delle Alpi 3 Seveso MB) ne Itali, do të zhvillohet një takim me dy poetet shqiptare te njohura tashmë për mbarë komunitetin tonë atje Lumturi Plaku dhe Irma Kurti. Takimi është organizuar nga koordinatorja dhe përkthyesja e kulturës shqiptare Fabiola Sali.

 

Në këtë vilë organizohen shpesh takime kulturore letrare, por këtë herë aty do të kumbojë forca e fjalës së gruas shqiptare, nëpërmjet poezisë dhe prozës së tyre. ”Gruaja është djepi i dashurisë, ajo që ushqen krijesën e saj me qumeshtin e gjirit, me dashuri e me vlera njerëzore. Kur ajo s’ka dashuri për veten, duron dhunën fizike e psikologjike nga “ai “ që duhet te jetë gjysma e saj e ëmbël, s’ka sesi të japë dashuri”, thotë Fabiola Sali.

ffghfgh.jpg

sdggdsggsdg.jpg

sdfsdfsfsdfsdf_copy.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021787166595459
array(1) { ["section"]=> string(87) "dy-grate-shqiptare-thithin-vemendjen-e-te-gjitheve-c-do-ndodhe-ne-vilen-italiane-100547" }