Dy kometa do t’i afrohen Tokës në shtator dhe dhjetor

Publikuar tek: bota, më 20:16 31-08-2018 Dy kometa do t’i afrohen Tokës në shtator dhe dhjetor

Dy kometa periodike pritet të kalojnë shumë pranë Tokës gjatë muajve në vijim.

Kometa e parë quhet 21P/Giacobini-Zinner do të vijë më pranë Tokës se në 72 vitet e fundit. Por lajmi i keq është se do të mund të shihet vetëm përmes një teleskopi të vogël apo edhe dylbive, nëse i drejtonin në vendin e duhur në qiell.

Në datën 10 shtator kometa do të jetë më afër Tokës, por në një distancë të sigurtë, rreth 58 milion kilometra. Kometa 21P tashmë ka formuar atmosferën e vetë dhe ka marrë një ngjyrë jeshile të shndritshme për shkak të gazrave të ndriçuar nga rrezet e diellit.

Teksa do të lëvizë pranë diellit, rreth datës  7 dhe 8 tetor, duke prodhuar disa mbeturina që do të shkaktojnë shiun e meteorëve të quajtur Draconid, raporton Newsbomb.al.

dfgdeheh45h.jpg

Por lajmi i mirë është se një tjetër kometë periodike që do të kalojë pranë Tokës në dhjetor, do të mund të shihet me sy të lirë.

Kometa 46P/Wirtanen do t’i afrohet Diellit në datën 12 dhjetor të 2018-ës, dhe disa ditë më pas, në 16 dhjetor, do të jetë më pranë Tokës duke bërë të mundur që të shihet me sy të lirë, të paktën gjatë natës.

sdfwdrgwerg4.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0073180198669434
array(1) { ["section"]=> string(60) "dy-kometa-do-t-i-afrohen-tokes-ne-shtator-dhe-dhjetor-132788" }