Dy luftëanije japoneze i bashkohen flotës amerikane drejt gadishullit korean

Publikuar tek: bota, më 19:15 21-04-2017 Dy luftëanije japoneze i bashkohen flotës amerikane drejt gadishullit korean

Një aeroplanmbajtëse amerikane e shoqëruar nga disa luftëanije të tjera është prej disa ditësh ndodhet pranë Koresë së Veriut e tashmë do të ketë mbështetjen e dy luftëanijeve japoneze.

E ndërsa tensionet janë rritur së tepërmi në gadishullin korean, raportimet në disa media amerikane bëjnë me dije se drejt shtetit diktatorial SHBA ka nisur edhe dy aeroplanmbajtëse të tjera që pritet të mbërrijnë javën e ardhshme, ndërsa Kina ka lëvizur rreth 150 mijë trupa në kufi me Korenë e Veriut, raporton Newsbomb.al.

Prezencë ushtarake në rajon ka edhe Rusia.

Dy luftëanijet japoneze ‘Ashigara’ dhe ‘Samidare’ kanë lënë bazën Sasebo për t’iu bashkuar flotës amerikane, raporton NHK.

Shumë ekspertë mendojnë se SHBA dhe aleatët e saj, Koreja e Jugut e Japonia, janë të vendosura të sulmojnë Korenë e Veriut, dhe shprehin shqetësimin se situata mund të dalë jashtë parashikimit me përdorimin e armëve atomike dhe përfshirjen e më shumë palëve në konflikt.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012747049331665
array(1) { ["section"]=> string(82) "dy-lufteanije-japoneze-i-bashkohen-flotes-amerikane-drejt-gadishullit-korean-75971" }