Dy vite pas vrasjes së gazetares investigative në Maltë, protesta për dorëheqjen e kryeministrit

Publikuar tek: bota, më 20:30 01-12-2019 Dy vite pas vrasjes së gazetares investigative në Maltë, protesta për dorëheqjen e kryeministrit Foto: Reuters

Demonstruesit po protestojnë në kryeqytetin maltez, Valletta për të kërkuar drejtësi për gazetaren Daphne Caruana Galizia, të vrarë në vitin 2017.

Të mbledhur jashtë Parlamentit, ata mbajtën në duar fotografinë e gazetarës së vrarë dhe kërkuan dorëheqjen e menjëhershme të kryeministrit Joseph Muscat.

Një biznesmen i lidhur me zyrtarë qeveritarë akuzohet për bashkëpunim në vrasje.

Por deputetët nga Partia e Punës në pushtet i dhanë Muscat mbështetjen e tyre. Ministri i Ekonomisë, Chris Cardona gjithashtu u rikthye të dielën pasi pezulloi veten nga detyra pas marrjes në pyetje nga policia. Ndërsa mohoi çdo akuzë.

Megjithatë ka spekulime se Muscat mund të japë dorëheqjen dhe do qëndrojë në post si kryeministër i përkohshëm deri në janar, thanë zyrtarë të qeverisë për Reuters.

Muscat është në pushtet për gjashtë vjet.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021209001541138
array(1) { ["section"]=> string(102) "dy-vite-pas-vrasjes-se-gazetares-investigative-ne-malte-protesta-per-doreheqjen-e-kryeministrit-188029" }