Dyshonte për tumor, mjekët nxjerrin nga goja e 7-vjeçarit 526 dhëmbë

Publikuar tek: bota, më 23:09 01-08-2019 Dyshonte për tumor, mjekët nxjerrin nga goja e 7-vjeçarit 526 dhëmbë

Një djali 7 vjeçar ankohej se i dhimbnin nofullat. Kur shkoi tek dentisti zbuloi se kishte 526 dhëmbë brenda në gojë.

Djali ishte shtruar në një spital në Chennai të Indisë për shkak se kishte dhimbje kur kapërdihej dhe i dhimbnin nofullat.

"Kur doktorët i bënë një grafi ata zbuluan një qese të mbushur me dhëmbë anormalë" tha për CNN doktoreshë Prathiba Ramani, kreu i Patologjisë Orale dhe Maksilofaciale në Kolegjin dhe Spitalin Stomatologjik Saveetha.

Fëmija iu nënshtrua një operacioni për të hequr dhëmbët muajin e kaluar. Doktorëve iu desht shumë kohë për të ekzaminuar seciln dhëmb përpara se ata të bënin publik zbulimin.

Dy kirurgë punuan për ti hequr qesen nga goja e fëmijës dhe më pas iu desht 4-5 orë për të zbrazur.

dtethrthrjhjf.jpg

"Gjithsej 526 dhëmbë të madhësive 0.1 milimetër në 15 milimetër. Edhe dhëmbi më i vogël ka rrënjë kurorë dhe zmalt" tha ajo.

Djali qëndroi në spital për tre ditë. Sipas dokotoreshës djali vuante nga një situatë shumë e radhë e quajtur ondotoma e ndërlikuar. Është një sindromë që nuk dihet se kush është shkaku por mund të jetë gjenetike.

Fëmija mund të ketë pasur dhe dhëmbë të tjerë. Prindërit tregojnë se kur ishte në moshën 3 vjeçe fëmija kishte pasur enjtje por nuk mund të bënim asgjë pasi fëmija nuk pranonte të shkonte tek dentisti.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012008905410767
array(1) { ["section"]=> string(74) "dyshonte-per-tumor-mjeket-nxjerrin-nga-goja-e-7-vjecarit-526-dhembe-174097" }