E bleu për 275 dollarë, kitarja e John Lennon shitet në ankand për 2.4 milion dollarë

Publikuar tek: kulture-art, më 20:09 08-11-2015 E bleu për 275 dollarë, kitarja e John Lennon shitet në ankand për 2.4 milion dollarë

Kitarja akustike e këngëtarit legjendar John Lennon me të cilën ai ka luajtur këngët si “Love me do” dhe “I Want to Hold Your Hand” është shitur në ankand me një vlerë marramendëse.

Plot 2.4 milion dollarë janë paguar për kitarën “Gibson J-160E”, ndërsa poseduesi i mëparshëm i saj e kishte blerë për vetëm 275 dollarë. John McCaw nga San Diego e bleu kitarën në vitin 1960 dhe për gati 50 vite nuk e dinte vlerën e saj.

Ai pa një foto të John Lennon me një kitarë të ngjashme nga e cila u nxit për ta verifikuar. Ekspertët verifikuan se kitarja i përkiste këngëtarit të madh pasi mbante të njëjtin numër serial.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026229858398438
array(1) { ["section"]=> string(90) "e-bleu-per-275-dollare-kitarja-e-john-lennon-shitet-ne-ankand-per-2-4-milion-dollare-24977" }