E BUJSHME, njeriu që 'ka në dorë' Tiranën nën hetim (Ç’KA BËRË ARKITEKTI STEFANO BOERI)

Publikuar tek: aktualitet, më 14:17 14-03-2018 E BUJSHME, njeriu që 'ka në dorë' Tiranën nën hetim (Ç’KA BËRË ARKITEKTI STEFANO BOERI) Arkitekti italian Stefano Boeri

Arkitekti italian Stefano Boeri është vënë në qendër të vëmendjes që kur ai u ngarkua nga Kryeministri Rama për hartimin e planit të zhvillimit urban të Tiranës.

Së fundmi studio e Stefano Boeri do të dizajnojë tre gjimnazet e reja që pritet të ndërtohen në Tiranë. Por mësohet se në Itali, arktitekti është nën hetim, bashkë me kryetarin e Bashkisë së qytetit të Norcias në Itali.

Mediat italiane raportojnë se të dy janë të përfshirë në një skandal, pas ndërtimit të qendrës së Norcias. 

Qendra është sekuestruar me kërkesë të prokurorit, sepse ndërtimi (projekti i Boerit) rezultonte pa lejen e nevojshme të arkelogjisë, arteve të bukura dhe peisazhit, duke qënë se kjo ishte një zonë e mbrojtur.

Për më tepër, qendra do të ishte një punë përfundimtare dhe jo e përkohsme, pavarësisht nga rregullorja e emergjencës pas tërmetit që goditi Italinë.

Qendra u realizua me fondet e mbledhura, nga Këshilli i Qytetit, pas tërmetit. Boeri nga ana e tij, i tha ANSA-s, se ishte pa fjalë, dhe se gjjithçka është një keqkuptim gjigand. 

Mësohet se ndërtimi ishte bërë jashtë rregullave, dhe është ndërtuar në një zonën e mbrojtur  brenda Parkut të Maleve Sibillini dhe që është një vend me interes nga komuniteti.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gjiknuri paralajmëron nga Elbasani: Mos shpërdoroni arkëtimet nga aksioni, ujësjellësit të shlyejnë borxhet
Zbulohet thuajse 1 TON DROGË në shtëpinë e korçarit, pronari merr arratinë »
Article Logic
Execution time: 0.013652801513672
array(1) { ["section"]=> string(89) "e-bujshme-njeriu-qe-ka-ne-dore-tiranen-nen-hetim-c-ka-bere-arkitekti-stefano-boeri-113241" }