E BUJSHME/ PD nis votimin e kandidatëve nga anëtarësia, del lista e parë me EMRA, mungon Flamur Noka, kualifikohet vëllai i Çim Pekës

Publikuar tek: politike, më 09:01 24-09-2020 E BUJSHME/ PD nis votimin e kandidatëve nga anëtarësia, del lista e parë me EMRA, mungon Flamur Noka, kualifikohet vëllai i Çim Pekës Noka-Basha

Anëtarët e PD janë thirrur të votojnë në bllok për listën e kandidatëve ose të refuzojnë një prej tyre.

Me vendim të Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve, lista e kandidatëve që sipas nenit 62 të Statutit të PDSH përmbushin të gjithë elementët e nevojshëm për ecurinë në karrierë, për përfaqësim politik të Partisë Demokraike, në nivel qendor apo lokal, që kalojnë fazën e dytë dhe I NËNSHTROHEN KONSULTIMIT ME ANËTARËSINË, është si më poshtë:

Dega Kukës, Qarku Kukës:

1.            ADMIR SINAMATI

2.            ARBEN CEJKU

3.            BASHKIM SHEHU

4.            IBRAHIM BRUKA

5.            SAHIT PRIZRENI

6.            VJOLLCA VATA

Dega Tropojë, Qarku Kukës:

1.            BESNIK DUSHAJ

2.            FERIDE RRAHMANI

3.            ISUF ÇELA

4.            LUSH SUSAJ

5.            MIMOZA HAJDARMATAJ

6.            XHEM NEZAJ

Dega Has, Qarku Kukës:

1.            AVENIR PEKA

2.            DEMUSH KASTRATI

3.            ELEZ MACI

4.            ISMET JAKU

5.            ZENEL KASTRATI

Në ktë listë bie në sy mungesa e emrit të Flamur Nokës, një nga më të rëndësishmit në këtë qark por burimet bëjnë me dije se Noka do kandidojë në Tiranë. Ndërkaq në listë është ish-drejtori i Pronave Avenir Peka, nnjëherazi vëllai i gazetarit Çim Peka.

Pas përfundimit të procesit të konsultimit me anëtarësinë, kandidatët që konfirmohen nga antarësia, i nënshtrohen vlerësimit të Komisionit në fazën e tretë, ku secili anëtar voton bazuar kryesisht në vlerësimin e performancës politike të kandidatit dhe mundësinë e maksimalizimit të votës. Pas këtij vlerësimi, rreth 300 kandidatë që do të kalojnë edhe fazën e tretë, lista i dorëzohet për vendimmarje finale Kryesisë së Partisë Demokratike.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010195970535278
array(1) { ["section"]=> string(136) "e-bujshme-pd-nis-votimin-e-kandidateve-nga-anetaresia-del-lista-e-pare-me-emra-mungon-flamur-noka-kualifikohet-vellai-i-cim-pekes-221461" }