E frikshme: Si përgjigjet asistentja inteligjente e Google kur e pyesin për Jezusin (Video)

Publikuar tek: bota, më 20:48 20-01-2019 E frikshme: Si përgjigjet asistentja inteligjente e Google kur e pyesin për Jezusin (Video)

Mijëra besimtarë të krishterë janë revoltuar me gjigantin e teknologjisë Google, pas ‘sjelljes’ së çuditshme të asistentes inteligjente.

Disa përdorues kanë vënë re se kur pyetet për Jezusin, asistentja e Google jep një përgjigje të çuditshme.

Përdoruesit kanë filmuar me video momentin kur e pyesin për figura të njohura të besimeve fetare, si Muhamedi, Buda e të tjerë, dhe asistentja e Google nuk ngurron të përgjigjet duke dhënë shpjegime të cilat i akseson direkt nga rrjeti.

Por teksa e pyesin se “kush është Jezusi”, asistentja refuzon të përgjigjet duke thënë “nuk e kam idenë se për çfarë e ke fjalën”.

Për shkak se asistentja refuzon të përgjigjet vetëm për Jezusin, të shumtë janë përdoruesit që besojnë se ky përjashtim është bërë i qëllimshëm, duke e quajtur diskriminim, raporton Newsbomb.al.

Ata madje kanë kontaktuar Google ludhur me këtë problem. 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013274908065796
array(1) { ["section"]=> string(95) "e-frikshme-si-pergjigjet-asistentja-inteligjente-e-google-kur-e-pyesin-per-jezusin-video-149584" }