E gjithë Portugalia u furnizua për 4 ditë rresht vetëm me energji diellore

Publikuar tek: bota, më 21:15 22-05-2016 E gjithë Portugalia u furnizua për 4 ditë rresht vetëm me energji diellore

Energjia e rinovueshme është gjithnjë e më shumë në rritje në shtetet europiane. Vetëm javën e kaluar Gjermania prodhoi aq shumë energji elektrike nga burime të rinovueshme sa iu desh të paguante përdoruesit për ta harxhuar atë.

Këtë javë Portugalia ka mbushur plot 4 ditë duke furnizuar të gjithë banorët në vend me energji dielliore dhe të gjeneruar nga turbinat e erës. Tashmë Portugalia synon të furnizohet 100% nga energji e rinovueshme duke reduktuar ndjeshëm emetimin e gazrave serë të cilat shkaktojnë ngrohjen globale dhe si pasojë ndryshimet klimaterike.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026407957077026
array(1) { ["section"]=> string(80) "e-gjithe-portugalia-u-furnizua-per-4-dite-rresht-vetem-me-energji-diellore-41195" }