E izoluar në fshat, Rita Ora tregon çfarë bëri gjatë karantinës

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 08:40 30-05-2020 E izoluar në fshat, Rita Ora tregon çfarë bëri gjatë karantinës Rita Ora

Këngëtarja shqiptare Rita Ora ishte protagonistja e radhës e "Vogue", ku tregoi se si e ka kaluar karantinën.

“Të jetosh në këto kohë të çmendura në mbyllje, më ka hapur mendjen vërtet se sa lehtë e marrim jetën dhe shëndetin tonë si të mirëqenë. Orari im i punës është gjithmonë me të vërtetë i zënë, me shumë udhëtime, turne dhe performanca. Gjatë bllokimit, unë jam bërë më e ndërgjegjshme dhe kjo ndërhyrje e detyruar më ka bërë të vërtetë të mendoj më shumë për mirëqenien time psikologjike, shëndetin dhe mënyrën e jetesës”, ka thënë ajo.

“Shëndeti mendor është aq i rëndësishëm për mua, veçanërisht pasi nëna ime aktualisht po punon në vijën e parë në NHS (Shërbimi i Shëndetit Kombëtar). Më ka bërë pauzë dhe më dha një kujtesë se si mund të jetë jeta e brishtë dhe sakrificat që njerëzit po bëjnë çdo ditë”, shtoi ajo.

Ja çfarë bëri këngëtarja gjatë karantinës:

1-  Kam kaluar kohë në studion time.

“Studio është streha ime e sigurt. Jam shumë me fat që kam hapësirë ​​për të krijuar dhe bërë muzikë në izolim. Unë kam qenë në gjendje të eksperimentoj muzikalisht dhe të bëj gjëra që nuk do të kisha kohë të bëja. Kohët e fundit shtova balona në studio, sepse ati thjesht më bëjnë kaq të lumtur … balonat janë një gjallëri”, tha ajo.

2- Po eksploroj miksimin e pijeve

“Unë kam qenë në gjendje të bëj më shumë kokteje të ndryshme duke përdorur vetë Próspero Tequila, për të cilën jam entuziazmuar shumë. Unë e quaj “Margaritas të Ritas”. Nuk jam  sigurt se çfarë po bëj, por më pëlqen të kërkoj receta dhe t’i provoj ato”, deklaron Rita.

Këngëtarja shtoi se ka bërë edhe ‘smoothie’ të freskëta dhe shton se gjithmonë ishte e ndërgjegjshme për atë që ha.

“Karantina më ka dhënë mundësinë të futem në kuzhinë dhe të bëj disa receta të shijshme dhe të shëndetshme. Sigurisht, disa janë pak a shumë të çuditshme, por është e gjitha pjesë e argëtimit, apo jo? Kam zbuluar edhe obsesionin tim të ri: të ha shalqirin në diell. Historia mbaron këtu, pasi është thjeshtë e shijshme”, tha Rita.

3- Kam lexuar shumë

“Tani për tani, librat që unë jam duke lexuar janë “Persona” i autorit Ingmar Bergman, “Civil Ëar Land in Bad Decline” nga George Saunders dhe “Shoe Dog” nga Phil Knight", shton Rita.

4- Jam duke eksperimentuar me makijazhin

“Doja t’ju tregoja pak juve se si e kam realizuar vet makijazhin tim. Me gjithë këtë kohë të lirë, më ka pëlqyer vërtet të eksperimentoj me fytyrën time dhe me ngjyra dhe hije të ndryshme”.

5- Po kaloj kohë në fshat

“Unë kam qenë mjaftueshëm me fat duke qëndruar në një fshat anglez. Zakonisht nuk kam shansin të kaloj shumë të gjatë në një vend në të njëjtën kohë, kështu që jam vërtet duke u kënaqur”, deklaron Rita.

Ajo thotë se është shëtitur në natyrë dhe ka qëndruar edhe pranë kafshëve, duke parë si rriten ato.

“Më pëlqejnë shëtitjet në mbrëmje dhe shikimi i perëndimit të diellit është aq magjik dhe tërheqës. Këto momente të vogla reflektimi thjesht më bëjnë të kuptoj se në çfarë planeti të bukur jetojmë”, tha ajo.

Image25206.jpg

6- Po shijoj gjumin e plotë

“E fundit, por jo më e rëndësishmja, gjumi çlodhës ka qenë aq i rëndësishëm për mua dhe shëndetin tim mendor. Le të jemi të sinqertë, koha është një lloj joekzistente këto ditë”.

Rita përfundoi intervistën duke thënë se në mëngjesi i pëlqen meditimi, ndërsa më vonë nis punën, përfshirë palestrën me trajnerin në Zoom.

Image25207-1024x768.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010085821151733
array(1) { ["section"]=> string(69) "e-izoluar-ne-fshat-rita-ora-tregon-cfare-beri-gjate-karantines-208367" }