E pabesueshme, bllokohen rrugët nga miliona gaforre emigruese, shikoni pamjet

Publikuar tek: bota, më 20:28 15-11-2017 E pabesueshme, bllokohen rrugët nga miliona gaforre emigruese, shikoni pamjet

Jam e sigurt se mendoni se kurrë nuk do të shihni miliona e miliona gaforre të kuqe që janë rreshtuar nga pyjet, në oqean.  

Filmat tregojnë se si gaforret e kuqe të Ishullit të Krishtlindjeve migrojnë në marshimin e tyre vjetor, nëpërmjet "urave të gaforreve" të projektuara posaçërisht. Por jo  vetëm filmat. Ky është migrimi më i madh vjetor i gaforreve në botë kur kthehen në Oqeanin Paqësor. Fotografi Kirsty Faulkner, 40 vjeç, kapi pamjen mahnitëse këtë fundjavë.

 "Është e pabesueshme, të gjithë që e shihnin, vendas ose të ardhur mendojnë se është e mahnitshme. Është një gjë e mrekullueshme', tha Kirsty.

45 miliona gaforret janë turrur në drejtim të ishullit nëpërmjet urave dhe tuneleve. "Kur ata migrojnë, jemi shumë të vetëdijshëm se ku ecim dhe shkojmë. Ne kemi mbyllur rrugët në vende ku janë varur gaforret", tha ai.

eerttertette.jpg

ereryeryyeryery.jpg

ryyeryery.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.020982027053833
array(1) { ["section"]=> string(81) "e-pabesueshme-bllokohen-rruget-nga-miliona-gaforre-emigruese-shikoni-pamjet-99697" }