E pabesueshme, zbulohet një planet i ri, dy herë më i madh se toka

Publikuar tek: kulture-art, më 13:35 21-09-2018 E pabesueshme, zbulohet një planet i ri, dy herë më i madh se toka

Astronomët kanë zbuluar një planet të ri, i cili është 16 vite dritë nga Toka.

Planet i ri ngjan me planetin Vulcan nga "Star Trek”.

Ky zbulim i rëndësishëm u botua këtë javë, si një studim i detajuar në Monthly Notice of the Royal Astronomical Society

Studimi u bë nga Survey Dharma Planet dhe Teleskopi i Fondacionit Dharma Endoëment, nën udhëheqjen e astronomit Jian Ge.

Teleskopi u vendos në majën e malit Lemmon, në Arizonën jugore.

"Planeti është afërsisht dyfishi i madhësisë së Tokës dhe orbiton yllin e saj me një periudhë 42-ditësh vetëm brenda zonës optimale të banueshme të yllit,"- tha astronomi Jian Ge.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.044144868850708
array(1) { ["section"]=> string(71) "e-pabesueshme-zbulohet-nje-planet-i-ri-dy-here-me-i-madh-se-toka-135128" }