E PAPRITUR/ Parlamenti anglez shtyn ‘Brexit’-in, ‘shuplakë’ kryeministrit Boris JOHNSON

Publikuar tek: bota, më 15:13 19-10-2019 E PAPRITUR/ Parlamenti anglez shtyn ‘Brexit’-in, ‘shuplakë’ kryeministrit Boris JOHNSON Boris Johnson

Parlamenti anglez voton në favor të shtyrjes së afatit së daljes së vendit nga BE-ja.

Me një diferencë të ngushtë votash, Dhoma e Komunëve kaloi me 322 vota pro dhe 306 kundër dha verdiktin e saktë për të realizuar ‘’Brexit’’.

Në këtë mënyrë, sipas paktit me BE-në, kryeministri anglez Boris Johnson është i detyruar të kërkohë afat të ri për daljen nga tregu i përbashkët ekonomiko-politik europian deri në orën 23:00.

Ky vendim i jep një goditje të fortë kryeministrit Johnson, i cili këmbënguli se Anglia do të mbyllë procedurat e dalje nga BE në 31 tetor.  

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.019891023635864
array(1) { ["section"]=> string(88) "e-papritur-parlamenti-anglez-shtyn-brexit-in-shuplake-kryeministrit-boris-johnson-182704" }