E para GRUA që ha gjobë në Danimarkë për këtë arsye! Ja çfarë ndalon LIGJI I RI

Publikuar tek: politike, më 11:22 04-08-2018 E para GRUA që ha gjobë në Danimarkë për këtë arsye! Ja çfarë ndalon LIGJI I RI Foto Reuters

Një grua u bë personi i parë në Danimarkë mbi të cilën u aplikua një gjobë për mbajtjen e shamisë që mbulon fytyrën, në publik, raporton BBC.

 

Media lokale raporton se një 28 vjecare u gjobit pasi nuk pranoi të hiqte shaminë që i mbuloi fytyrën. Policia thotë se i kërkoi heqjen e shamisë por ajo refuzoi.

Ligji i ri që hyri në fuqi të mërkurën, ka shkaktuar protesta dhe kriticizëm sa I përket mbrojtjes së të drejtave të njeriut. Ligji kaloi në parlament në fillim të vitit, por vetëm të mërkurën hyri në fuqi. Aty nuk përmendet “burka” me emër por thuhet “cdokush që vesh një shami që fsheh fytyrën në public do të ndëshkohet me gjobë”.

Të mërkurën në mbrëmje protestues u mblodhën në kryeqytetin danez për të protestuar kundër ligjit, ndërkohë që gratë mbanin burkat tradicionale dhe qëndronin mes protestuesve. Incidenti ndodhi në një qendër tregtare në Horsholm, 25 km larg Kopenhagenit.

Gruaja u dënua me një gjobë prej 155 dollarësh. Nëse ngjarja përsëritet

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zbulohet me kë u takua Rama brenda kroçerës në Sarandë (Foto)
Klevis Balliu i shqetësuar, publikon FOTOT: Ky është BORSHI sot »
Article Logic
Execution time: 0.012879133224487
array(1) { ["section"]=> string(85) "e-para-grua-qe-ha-gjobe-ne-danimarke-per-kete-arsye-ja-cfare-ndalon-ligji-i-ri-130117" }