E PAZAKONTË/ 16-vjeçarja nominohet për çmimin NOBEL

Publikuar tek: bota, më 19:22 14-03-2019 E PAZAKONTË/ 16-vjeçarja nominohet për çmimin NOBEL

Një rast i pazakontë ka ndodhur në historinë e çmimeve ‘Nobel’.

Një 16-vjeçare është nominuar për çmimin Nobel për paqe, pasi ajo e vetme ka nisur një protestë që në muajin gusht për ndryshimet klimaterike.

Greta Thunberg e nisi protestën e saj në Suedi në shkollën e saj duke shkruar një artikull të goditur për ndryshimin klimatik në botë.

Thunberg frymëzoi shumë nxënës dhe studentë të botës që të protestojnë duke bojkotuar mësimin çdo të premte.

16-vjeçarja është shprehur falenderuese për nominimin e saj në profiling e saj në Twitter.

‘Jam shumë e nderuar dhe mirënjohëse për këtë kandidim. Nesër ne do të bojkotojmë mësimin për të ardhmen tonë. Dhe ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë derisa të jetë nevoja’, shkruan Greta.

rts288jz-800x533.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024998903274536
array(1) { ["section"]=> string(57) "e-pazakonte-16-vjecarja-nominohet-per-cmimin-nobel-156443" }