E PAZAKONTË/ Australia akuzohet për vjedhje flamuri, Zelanda e Re: Është i yni

Publikuar tek: bota, më 17:06 28-07-2018 E PAZAKONTË/ Australia akuzohet për vjedhje flamuri, Zelanda e Re: Është i yni

Të gjithë mund ta dallojnë ngjashmërinë mes flamujve të Australisë dhe Zelandës së Re. Kjo ngjashmëri është bërë shkak i një “konflikti” mes dy vendeve.

Kësisoj Kryeministri në detyrë i Zelandës së Re, Uinston Peters, i ka kërkuar Australisë që të ndryshojë flamurin që ia ka kopjuar vendit të tij. Peters pretendon se flamuri është përdorur më së pari nga vendi i tij dhe më pas i është dhënë hua Australisë për ta përdorur për një farë kohe.

Flamujt e çdo vendi kanë shumë vlerë simbolike, duke transmetuar domethënien e historisë dhe vlerat e tij. Ngjashmëria identike mes tyre bën që të mos evidentohen karakteristikat e të shkuarës, domethënia e përdorimit të flamurit, e shumëçka tjetër.

Kryeministri në detyrë i Zelandës së Re, Uinston Peters, ka akuzuar Australinë se ka kopjuar flamurin kombëtar dhe i ka kërkuar që ta ndryshojë dhe duket i vendosur që t’i shkojë deri në fund kësaj çështjeje.

Gjatë një intervistimi, së fundmi Peters është shprehur se Australia duhe ta pranojë këtë fakt dhe se e ka shtruar në tavolinë për diskutim  dhe më parë këtë kërkesë në 2016-n duke i kujtuar Australisë se ia kishte marrë borxh flamurin vendit të tij e tashmë duhet ta ndryshonte.

Faktet historike tregojnë se Zelenda e Re e ka përdorur në vitin 1902, Australia vetëm 50 vite më pas.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013468980789185
array(1) { ["section"]=> string(82) "e-pazakonte-australia-akuzohet-per-vjedhje-flamuri-zelanda-e-re-eshte-i-yni-129435" }