E PAZAKONTË në Tiranë, Mercedesi prej guri ‘parkohet’ para 15-katëshit

Publikuar tek: kulture-art, më 23:04 13-03-2018 E PAZAKONTË në Tiranë, Mercedesi prej guri ‘parkohet’ para 15-katëshit Makina prej guri pranë Hotel Tirana

Një objekt i veçantë është vendosur përpara Hotel Tirana, një makinë prej guri imitim i atyre të Formula1. 

Publicisti Gjergj Marku ka postuar disa foto në Facebook, ku duket qartë pamja dhe ngjashmëria që skulptura e rrallë ka me atë të një makinë të vërtetë të këtij lloji.

Marku ka bërë me dije se skulptura i përket mjeshtrit të përpunimit të gurit, Gjeraninit i cili ka punuar edhe një simbol multifetar të vendosur në oborrin e kishës në Rubik.

Publicisti ka shkruar se ky punim ka marrë rreth tre muaj kohë për realizimin dhe peshon 6 ton.

Gjenarini, eshte mjeshtri i punimit artistik te gurit ne Tresh te Lezhes. Punimi i tij fantastik, nje MERCEDES i teri prej guri, tashme gjendet ne sheshin para Hotel Tirana duke joshur kalimtaret dhe sidomos te huajt per menyren e punimit.”- ka shkruar Marku.

POSTIMI I PLOTË:

MERCEDES prej guri i Gjenarinit tek Hotel Tirana

- Gjenarini, eshte mjeshtri i punimit artistik te gurit ne Tresh te Lezhes. Punimi i tij fantastik, nje MERCEDES i teri prej guri, tashme gjendet ne sheshin para Hotel Tirana duke joshur kalimtaret dhe sidomos te huajt per menyren e punimit.
Gjenarini mbahet mend per nje nga punet me interesante dhe domethenese ne oborrin e Kishes Rubik, nje simbol multifetar qe para mbi nje dekade eshte peruruar nga kreret e besimeve fetare ne Shqiperi dhe humanistja Marianne Graf si donatore e ketij simboli te rralle ne Shqiperi.
shenim: Dimensionet e mjetit janë thuajse reale të mjetit të pistave sportive te formula e Uno-s. Eshtë 3 metër e 40 centimetër gjatësi. Rreth tre muaj kohë pune ka dashur ky mjet me peshë 6 ton gur të mbledhur nga shumë karriera në rrethe të ndryshme të Shqipërisë. 

29136253_10213755231747070_1882585838283707770_n_1.jpg

29136155_10213755234147130_4429070818882328461_n.jpg

29136253_10213755231747070_1882585838283707770_n.jpg29133569_10213755232507089_1070610901381543181_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02764105796814
array(1) { ["section"]=> string(74) "e-pazakonte-ne-tirane-mercedesi-prej-guri-parkohet-para-15-kateshit-113178" }