E preferuara e Trump kryegjyqtare në Gjykatën e Lartë, por ‘betejën’ e parë e fitojnë demokratët, zgjatet votimi me postë në Karolinën e Veriut

Publikuar tek: bota, më 20:40 29-10-2020 E preferuara e Trump kryegjyqtare në Gjykatën e Lartë, por ‘betejën’ e parë e fitojnë demokratët, zgjatet votimi me postë në Karolinën e Veriut Ilustruese

Gjykata e Lartë në SHBA ka lejuar që numërimi i votave në Karolinën e Veriut të marra deri në 9 ditë pas zgjedhjeve, për sa kohë fleta e votimit të jetë postuar ditën e zgjedhjeve.

Kjo është konsideruar si një fitore e demokratëve të Joe Biden dhe një humbje për presidentin Donald Trump, pasi republikanët kërkonin numërimin e votave të dërguara me postë, vetëm deri në 3 ditë pas zgjedhjeve.

Sipas Gjykatës së Lartë, ky vendim për shtyrjen me 9 ditë është marrë për shkak të vështirësive të krijuara nga pandemia COVID-19.

Kryegjyqtarja e sapoemëruar Amy Coney Barret, e cila sihet edhe kandidatja e preferuar e Trump, nuk mori pjesë në vendim pasi nuk kishte pasur kohë mjaftueshëm për të rishikuar çështjen.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Restorantet në Itali solidarizohen me njerëzit në nevojë, dhurojnë ushqim pas orës 18:00
Përkeqësohet situata në Francë, rreth 50 mijë raste dhe 235 të vdekur në 24 orë (SHIFRAT) »
Article Logic
Execution time: 0.0069911479949951
array(1) { ["section"]=> string(146) "e-preferuara-e-trump-kryegjyqtare-ne-gjykaten-e-larte-por-betejen-e-pare-e-fitojne-demokratet-zgjatet-votimi-me-poste-ne-karolinen-e-veriut-225710" }