E quajti katastrofë dhe idiot, ja cila është përgjigja e dr.Faucit për Donald Trump

Publikuar tek: bota, më 19:32 20-10-2020 E quajti katastrofë dhe idiot, ja cila është përgjigja e dr.Faucit për Donald Trump Fauci - Trump

“Njerëzit janë lodhur duke dëgjuar Faucin dhe gjithë këta idiotë, këta njerëz qartazi kanë gabuar. Fauci është një djalë i mirë, por gabon rëndë me atë që deklaron për pandeminë”, tha dje Trump.

“Sa herë që ai shkon në televizion gjithmonë ka një bombë. Por ka një bombë më të madhe e kjo është nëse e pushon nga puna. Po, Fauci është një katastrofë. Dua të them, këtë djalë, nëse do ta dëgjoja, do të kishim 500 000 vdekje”, shtoi presidenti i SHBA-ve.

Ndërkohë, po dje eksperti i sëmundjeve infektive Anthony Fauci iu përgjigj kritikave nga Donald Trump, duke cituar “Kumbarin” në një intervistë në radio.

Faucit iu kërkua t’i përgjigjej Trumpit pasi ky i fundit thuhet se e quante shkencëtarin “një katastrofë” gjatë një thirrje në fushatë gjatë ditës së djeshme. Në lidhje me këto deklarata, Fauci tha se nuk do që të komentojë gjëra që më shumë e përqendrojnë, duke thënë se SHBA e bota vazhdojnë të jenë në rrezik nga Covid-19.

“Unë do të preferoja të mos e komentoja atë dhe thjesht të merresha me atë që ne vërtet po përpiqemi të bëjmë dhe ajo që po përpiqemi të bëjmë është të mbrojmë shëndetin dhe mirëqenien dhe sigurinë e popullit amerikan kryesisht, dhe në fund të fundit, të botës, “ai tha.” Ne po shohim një ngritje në raste – më të larta se ato që kanë qenë ndonjëherë. Shumë, shumë shtete që kishin qenë duke ecur mjaft mirë tani po tregojnë rezultate, kjo është ajo në të cilën duhet të përqendrohemi. Adresimi i virusit është e vetmja gjë që më intereson vërtet. Kjo gjë tjetër, është si tek ‘Kumbari’: Asgjë personale, në mënyrë rigoroze biznesi për mua. Unë thjesht dua të bëj punën time dhe të kujdesem për njerëzit e këtij vendi", tha ai.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Situatë alarmante në Itali, rriten sërish ndjeshëm shifrat nga koronavirusi në 24 orët e fundit
Haga vendos për ‘Detin’, Bashkimi Europian mirëpret marrëveshjen Shqipëri-Greqi »
Article Logic
Execution time: 0.011749982833862
array(1) { ["section"]=> string(89) "e-quajti-katastrofe-dhe-idiot-ja-cila-eshte-pergjigja-e-dr-faucit-per-donald-trump-224482" }