E RËNDË: Ushqimi i kontaminuar në drekën e varrimit i merr jetën 10 personave

Publikuar tek: bota, më 20:54 08-08-2018 E RËNDË: Ushqimi i kontaminuar në drekën e varrimit i merr jetën 10 personave

10 persona kanë humbur jetën pasi kanë konsumuar ushqim të kontaminuar pas një varrimi në Peru.

Ngjarja e rëndë ka ndodhur në një fshat në Andet e Perusë, ku 50 persona konsumuan drekën pas ceremonisë mortore dhe u ndjenë keq. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, 10 persona kanë humbur jetën ndërsa disa të tjerë janë në gjendje kritike për jetën.

Ushqimi përmbante orangosfate, një grup kimikatesh të përdorura në pesticide.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.039329051971436
array(1) { ["section"]=> string(83) "e-rende-ushqimi-i-kontaminuar-ne-dreken-e-varrimit-i-merr-jeten-10-personave-130551" }