E rrallë, kapet peshkaqeni me dy koka (Foto)

Publikuar tek: bota, më 20:55 06-11-2016 E rrallë, kapet peshkaqeni me dy koka (Foto) Peshkaqen me dy koka

Foto: Christopher Johnston/ National Geographic

Rastet e kafshëve që lindin me dy koka si pasojë e mutacioneve gjenetike, si viçat apo delet, janë raportuar me mijëra herë në vende të ndryshme të botës.

Por ky peshkaqen me dy koka i ka habitur të gjithë. Sikur të mos mjaftonte një kokë për të qenë një nga krijesat më të frikshme të detrave, tashmë është identifikuar edhe peshkaqeni blu me dy koka, raporton Newsbomb.al.

Scrsdfwe4gh4g4gjhjhjjot_1.jpg

Sipas National Geographic rastet më të shpeshta janë te peshkaqenët blu, pasi femra mban një numër rekord prej deri në 50 bebe, çka çon në shtimin e embrionëve me dy koka.

Screenssdf34yhjhjjjjjot_1.jpg

Megjithëse është i panjohur shkaku i mutacionit gjenetik shkencëtarët dyshojnë te infeksioni dhe ndotja.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021053075790405
array(1) { ["section"]=> string(47) "e-rralle-kapet-peshkaqeni-me-dy-koka-foto-58614" }