E rrallë: Kartmonedha 20 lekëshe që nuk u hodh kurrë në qarkullim (Foto)

Publikuar tek: kulture-art, më 16:59 07-08-2016 E rrallë: Kartmonedha 20 lekëshe që nuk u hodh kurrë në qarkullim (Foto)

Këshilltar i kryeministrit për çështjet e territorit dhe urbanistikës, Artan Shkreli, ka sjellë dy skanime të rralla të kartmonedhës 20 lekëshe shqiptare që nuk u hodh kurrë në qarkullim.

Kartmonedha 20 lekëshe e vitit 1985 ka në pjesën e pasme sheshin e Qendrës së Tiranës, që sapo kishte përfunduar së ndërtuari.

Scre20lekeshnshot_1.jpg

“Një kartmonedhë e vitit 1985, e cila nuk u hodh kurrë në qarkullim.

Shqipëria kishte "qinleksh" (10 lekë) dhe "dyqinepezëtleksh" (25 lekë) por jo "dyqinleksh"...

Cka më bën ta postoj - tani pranë fillimit të punimeve për ricilësimin e Qendrës së Tiranës - është fakti se kjo kartmonedhë ka të shtampuar në shpinë të saj pikërisht qendrën e sapopërfunduar të kryeqytetit socialist. (foto falë S. Kikës)”, shkruan Artan Shkreli.

Ndërsa në pjesën e pasme të kartmonedhës dallohet shtëpia në Gjirokastër e Enver Hoxhës.

Scree20lekeshpasshot_1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.039838075637817
array(1) { ["section"]=> string(75) "e-rralle-kartmonedha-20-lekeshe-qe-nuk-u-hodh-kurre-ne-qarkullim-foto-49050" }