E rrallë, lind fëmija me 31 gishta (Foto)

Publikuar tek: bota, më 18:35 05-05-2016 E rrallë, lind fëmija me 31 gishta (Foto)

Një fëmijë në Kinë ka lindur me 16 gishta dore dhe 15 gishta në këmbë. Foshnja quhet Hong Kong dhe vuan nga një gjendja e rrallë Polidaktilizëm.

Nëse një prej prindërve vuan nga Polidaktilizmi, atëherë ka 50 për qind mundësi që fëmija të ketë po të njëjtën gjë. Nëna e Hong Kongut, e cila ka 6 gishta në çdo dorë dhe 6 në çdo këmbë, ka bërë thirrje për ndihmë.

Por sipas mjekëve gjendja e rrallë nuk ndikon në aspekte të tjera shëndetësore. Ata realizuan analiza të hollësishme të foshnjes të cilat treguan se ai është i shëndetshëm.

cctv2.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011100053787231
array(1) { ["section"]=> string(44) "e-rralle-lind-femija-me-31-gishta-foto-39600" }