E rrallë, lind fëmija nga embrioni i ngrirë 18 vite më parë

Publikuar tek: bota, më 16:29 29-06-2016 E rrallë, lind fëmija nga embrioni i ngrirë 18 vite më parë

Xinhua

Një vajzë e shëndetshme ka lindur nga një embrion i ngrirë 18 vite më parë në një spital ën Shangai.

Foshnja me peshë 3300 gram u lind nga një grua 45 vjeçare të hënën në provincën Jiangsu të Kinës. Embrioni ishte futur në barkun e nënës në nëntor, në Spitalin Obstetrik dhe Gjinekologjik në Universitetin Fudan të Shangait.

asd3333nshot_1.jpg

Ajo vuante nga bllokimi i tubave fallopian dhe ishte përpjekur të mbetej shtatzënë që në vitin 1998. Pas tre implanteve të dështuara, një me embrion të freskët dhe dy me embrion të ngrirë, ajo vendosi të presë disa kohë për të provuar përsëri.

Screszdf4444ot_1.jpg

Embrionet e ngrira janë ruajtur në azot të lëngshëm në minus 196 gradë celcius. Spitali i Shangait tha se do vazhdojë të ruajë embrione për sa kohë që ka kërkesa.

Screenasd54544r41.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kompania farmaceutike njofton barnën kundër kancerit, aksionet rriten mbi 100% brenda ditës
Matteo Renzi në hall: Merkel nuk më takon, duhet të organizoj një takim zyrtar nëse duam që Italia të fitojë të shtunën »
Article Logic
Execution time: 0.011427879333496
array(1) { ["section"]=> string(64) "e-rralle-lind-femija-nga-embrioni-i-ngrire-18-vite-me-pare-44963" }